Ekologie - je tady a taky tu i zůstane

2. března 2010 v 18:24 | Ryouko |  Moje poznámky, ostatní
Původně jsem na toto téma nechtěla psát, ale nějak jsem dostala chuť. Protože jsem ale v tomto oboru spíše laik nebo taky úplný debil, nečekejte nic odborného.

Ekologie. Vznikla kvůli lidem. Vznikla na ochranu přírody. Je tady proto, že přírodu ničíme.
Nyní si téměř v každém novinovém článku či obyčejném časopise můžete přečíst něco na toto téma, ať už je to o globálním oteplování nebo o pytlácích, kteří na černo loví tygry. Vznik tohoto odvětví znamenalo to, že členové našeho společenství se považují jaksi za něco víc, než ostatní rostliny a živočichové na této planetě. V této době už člověk není příliš chápán jako součást přírody, ale jako její ničitel. Zabíjíme zvířata, ale přitom se chováme jako zvířata.
Kladu si otázku, zda tohle bylo nevyhnutelné.
Lidstvo se vyvíjí a s ním i celý svět. Věci jako počítače, televizory a ostatní záležitosti, bez kterých si náš život ani neumíme představit, považujeme za umělé, za něco, co není přírodní. Nepocházejí však látky, ze kterých byly předměty vytvořeny, z přírody? I kdybychom se teď vrátili třeba do doby kamenné, lidstvo by se stejně vyvíjelo. Evoluce a vývoj přece nejdou zastavit. Za několik miliónů let bychom se stejně dostali na stejné místo jako teď. Místo, kde musíme matku přírodu chránit. Nebo zachránit? Některé věci, které jsme udělali nejdou vrátit zpět. Ovlivňujeme přírodu, ať chceme nebo ne. To je nevyhnutelné.
Ekologie je bod, ke kterému jsme časem museli dojít. Možná bychom měli být i rádi, že se něco takového vůbec vytvořilo. Leč musím tvrdit, že její působení na obyčejné lidi není tak velké, jak by mělo a můžeme za to všichni. Lidé jsou ignoranti, házíme obaly, cigarety a spoustu dalších věcí do lesů a něco jako výčitky svědomí nám nic neříkají. Přestože všichni se tváří jako velcí ekologové a já sama neznám nikoho, kdo by jí otevřeně opovrhoval. V tomto případě by mě ale zajímalo, proč tedy stále můžeme najít ve světě tolik černých skládek, tolik pytláků, kteří si chtějí přivydělat lovením vymírajících zvířat, tolik lidí, kteří si pro vlastní potěšení trhají nebo ničí chráněné rostliny. Obyčejný člověk si řekne: "Ále, když to sem odhodím, nikdo si toho nevšimne a jeden odpadek přece nikoho nezabije."
Tohle si řekne jedna stovka lidí a rázem máme v lese malou skládku, která později přeroste v jednu velkou skládku. Následuje řetězová reakce, potok se znečistí, živočichové žijící v něm ztrácejí své přirozené obydlí nebo jsou otráveni jedovatou vodou, nakonec může dojít i k znečištění podzemních vod a najednou jsme takzvaně v háji. Na to nám Václav Klaus řekne svůj úžasný názor: "Nezabývejme se tím, co bude za sto let. Myslím, že s globálním oteplováním je to trochu přehnané, nyní bychom měli vyřešit problém světové krize, atd..."
Někomu se po tomto výroku vaří krev v žilách, někomu to je příkladem. Ale to jsem trochu odbočila, o tom, jestli je prezidentovo jednání správné nebo ne, to už je trochu jiné téma.
Chtěla jsem poukázat na otázku, jestli se někdy dokážeme poučit z minulách chyb a úspěšně je napravit. Uvědomit si budoucí dopad našeho jednání na přírodu a udělat příslušnou prevenci. Zatím to tak nevypadá. Tento vědní obor existuje zhruba od roku 1866, udělal od té doby nějaký pokrok? Samozřejmě, ale těžko říct, zda jsou všechna opatření efektivní. Ekologové si můžou podávat ruce nad zřízením tříděného odpadu, který u nás už pár let úspěšně funguje a to hlavně díky tomu, že nám třídění doslova "cpali pod nos". Je tu ale x dalších nevyřešených problémů, o kterých zatím ví jen skupinka vědců, veřejnost o něm nemá ani tušení a jeho řešení je někde v nedohlednu. Nebude už potom pozdě? Možná ano. Ale co zmůže jeden malý občánek jednoho malého státečku, ten si může akorát tak vytřídit ten odpad. A v budoucnu se z něj může stát ekolog.
Pravda je, že nikdy nemůžeme říct, co se stane, vždy se budeme vyvíjet, objeví se nové rostliny, nové druhy živočichů a rázem zde bude další druh, který musíme chránit sami před sebou. Ekologie už zde bude vždycky. Té už se nezbavíme a to z jednoho prostého důvodu: jsme tady a jsme inteligentní. Ekologie je tady s námi jako ochránce přírody a my jsme rádi, že je tady. Nechtěla bych vědět, kam bychom to dotáhli bez lidí, kteří se rozhodli celý svůj život zasvětit našemu rodnému stromu - přírodě. Hlavně oni nás cílevědomě navádějí k tomu, abychom se zamysleli nad svým jednáním a pro jednou se nechovali jako zvířata, ale opravdu jako lidé, kterými jsme se narodili.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Zdenina Zdenina | Web | 2. března 2010 v 18:29 | Reagovat

velice zajímavý článek.

2 Babbu Babbu | Web | 2. března 2010 v 18:57 | Reagovat

Moc zajímavej článek.

3 Tenny Tenny | Web | 2. března 2010 v 19:58 | Reagovat

Hele,ty mě naprosto překvapuješ!
Je to úžasně napsaný!
Když jsem to četla,tak jsem si připadala jako v nějakým dokumentárním filmu,který dokáže zaujmout!!:-)
Je to úžasný!;-)

4 _!Naive_Singer!_ _!Naive_Singer!_ | Web | 5. března 2010 v 14:48 | Reagovat

bo :D:D ekologia? XD to boo ta tema na blgou ze? :D

5 Diane Diane | Web | 27. března 2010 v 16:42 | Reagovat

Zajímavý článek...moc se mi líbí ta poslední věta :)

6 Petko Petko | E-mail | Web | 16. listopadu 2011 v 12:02 | Reagovat

no comment:-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama